prostewydatki.pl Rak Nie Jest Chorobą Miniboksy reklamowe

REKLAMA

 
?| branże A- B- C- D- E- F- G- H- I- J- K- L- M- N- O- P- R- S- T- U- V- W- X- Y- Z- Ż
Montessoriańska metoda wychowania - doskonałe rozwiązanie dla Twojego dziecka teraz również na Ursynowie

Traktowanie dzieci jak osoby dorosłe może budzić wiele kontrowersji. Decydowanie o sobie i troska o swoje prawa w tak młodym wieku to właśnie specyfika edukacji Montessori. Istota jej pedagogiki polega na indywidualnym podejściu do każdego dziecka.

Filozofia Montessori

Maria Montessori była Włoszką, urodzoną w 1870 roku. Jako pierwsza kobieta w swojej ojczyźnie zdobyła tytuł lekarza. Jej badania naukowe nad dziećmi chorymi psychicznie przyczyniły się do rozwoju pedagogiki na całym świecie. Według Montessori dziecko jest zdolne do rozwijania twórczej energii, która dotychczas była tłumiona przez rodziców poprzez wyręczanie najmłodszych z codziennych obowiązków. Prekursorka metody podkreśla, że podstawową zasadą musi być wolność dziecka, gdyż to ona wyzwala kreatywność najmłodszych. Każde dziecko cechuje spontaniczność i otwartość na świat, a zadaniem dorosłych jest kształtowanie tych cech już od najmłodszych lat życia pociech. Rozwój dziecka musi być dostosowany do jego predyspozycji i potrzeb.

Specyfika wychowania

Podstawową formą edukacji jest przejście od zabawy do elementów pracy. Istotną kwestią jest skupienie się na zainteresowaniach dziecka, przez co pobudzana jest ciekawość, a co za tym idzie satysfakcja z działania. Dostosowanie obowiązków do naturalnego rozwoju dziecka pobudza w nim chęć zdobywania wiedzy. Metoda Montessori skupia uwagę na wolności najmłodszych, bowiem to ona wyzwala kreatywność, która obecna jest w ich naturze. Główną W montessoriańskich placówkach kładzie się nacisk na dążenie do samodzielności poprzez wykonywanie poszczególnych działań, ukształtowanie szacunku i potrzeby pracy w spokoju i ciszy. Ponadto dostrzega się rozwój zdolności współpracy, przy szczególnym uwzględnianiu własnego rozwoju.

Edukacja wg Montessori

Grupy wiekowe dzieci uczących się w systemie montessoriańskim są zróżnicowane. Nauka przebiega w trzech etapach. Pedagodzy w edukacji skupiają się na nauce jako poznawaniu świata. Uczniowie nie są zmuszani do żadnych działań, dzięki czemu zdobywa umiejętność dokonywania wyboru. Dzieci samodzielnie decydują o czasie, formie i miejscu rozpoczęcia pracy. Klasy montessoriańskie nie są wyposażone w tablice, przy której nauczyciel stoi w miejscu. Podczas zajęć panuje cisza i spokój, dzięki czemu uczniowie realizują zadania, do których czują się przygotowani w oparciu o własne możliwości i indywidualne tempo rozwoju.

Więcej informacji o metodzie Montessori oraz dokładny program edukacji można otrzymać, kontaktując się z Międzynarodowym Centrum Edukacji Montessori.

Artykuł dodał użytkownik: Ewelina Ostrowska

Tagi: montessori  edukacja montessori  pedagogika  nauka  

FIRMY POWIĄZANE Z ARTYKUŁEM
Prace techniczne
Szanowni Państwo
Z powodu trwających prac technicznych możliwość logowania i rejestracji konta została chwilowo wstrzymana.
Bardzo przepraszamy za utrudnienia.